/

Upp i rankning – trots tapp

Lerums kommun hamnar i år på plats 35 när tidningen Miljöaktuellt rankar Sveriges kommuner efter deras miljöarbete. Det är tre placeringar bättre än förra året.
Kommunens etiska och miljömässiga krav i upphandling ger Lerum bra poäng, liksom att kommunens hela organisation är miljödiplomerad.
– Det känns bra att vi kliver fram några steg i år. Allt fler kommuner arbetar på ett bra sätt för klimatet, miljön och för en hållbar framtid. Det är positivt, säger Johanna Wahlqvist, miljöcontroller i Lerums kommun.
Lerum tappar poäng i området planering och stadsbyggnad. Bland annat för att kommunen bebyggt skyddsvärd natur eller god jordbruksmark.
– Målet är att förtäta i områden som redan är bebyggda och ligger nära kollektivtrafiken. Men ibland tas annan mark i anspråk när kommunen expanderar, säger Johanna Wahlqvist.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.

Standard miniatyr
Tidigare Historien

Lerums första eltaxi är här

Standard miniatyr
Nästa Berättelse

Den nya vägbulan är för hög

Senaste artiklarna

Julen på gång

Nu är det julmarknadernas tid. Centrtumföreningarna i Floda, Gråbo och Lerum arrangerar