
Det ska bli bättre för cyklisterna – men inte sämre för bilisterna.
Fast så blev det – vid rondellen till infarten på Strandvägen i Lerum.
Men redan denna vecka hoppas kommunen att det höga guppet ska bli lättare att ta sig över.
Kommunen satsar drygt sju miljoner kronor på att göra trafiken säkrare för gång- och cykeltrafikanter.
Cykelbanorna i ett 90-tal korsningar i hela kommunen ska höjas med mellan fem och tio centimeter. För att markera gång- och cykelbanorna läggs även gatsten längs förhöjningarna.
Först ut var Aspenvägen, Strandvägen och Seatons allé i Aspenäsområdet i Lerum, där arbetet har pågått de senaste veckorna.
Men på ett ställe blev det alltså rejält fel – och kantstenen alldeles för hög.

Nästan omöjligt att ta sig över menar flera bilister, som har hört av sig till kommunen.
Kommunens tjänstemän håller med och har kontaktat entreprenören, som lovat att snarast åtgärda problemet.
Men det som är gjort i Aspenäs, är bara början på ett stort arbete runt om i kommunen.
Ett 90-tal korsningar ska alltså åtgärdas på samma sätt som vid Strandvägen.
I satsningen ingår också att korsningarna ska utrustas med speciell belysning, samt att man ska sätta upp ett 80-tal skyltar för att hjälpa cyklister att hitta till cykelvägarna.
Upprustningen handlar om en sträcka på totalt cirka 40 kilometer cykelväg. I detta ingår även en helt ny cykelbana längs Södra vägen i Floda, mellan Höga bron och Berghultsskolan.
Arbetena kommer att pågå fram till 2017 och kostnadsberäknas till totalt 7,6 miljoner. Kommunen har fått statsbidrag på halva kostnaden, det vill säga 3,8 miljoner kronor.
Christina Lundin





