
NYHETER Idag onsdag invigs kommunens första borgerliga begravningslokal – utan kyrkliga förtecken.
Den är efterlängtad, konstaterar Dan Ihbom, fastighetschef i Lerums församling.
Även Lerums begravningsombud Lennart Lauenstein kan bekräfta att en borgerlig begravningslokal är efterlängtad.
– I mitt uppdrag ingår det att se till att det finns värdiga ceremonilokaler också för dem som inte vill bli begravda i kyrkan, säger han.
Lennart Lauenstein fick uppdraget som begravningsombud när kyrkan skildes från staten år 2000. Hans främsta uppgift är att se till att kyrkan använder begravningsavgiften till det den är avsedd för.
År 2000 gav också staten kyrkan i uppgift att hålla med lokaler även för borgerliga begravningar.
De lokaler som oftast erbjuds är därför just i kyrkan. Inte nödvändigtvis i själva kyrkan, utan till exempel i församlingshemmet som i Lerum och Gråbo.
– För de flesta är det inget problem. Men en del önskar att ha en ceremoni helt utan kyrkliga symboler, säger Lennart Lauenstein.
En sådan lokal kommer nu att erbjudas – i den så kallade förvaltningsbyggnaden på Lerums kyrkogård. Här har man renoverat och byggt om och till de senaste månaderna. I en nybyggd del har man inrett ett så kallat visningsrum, där man kan få ta enskilt avsked av den döda. Men rummet kan också användas för begravningar med upp till 40 gäster.
Lennart Lauenstein tror att den nya lokalen kan komma att användas för begravningar också för Floda- och Gråbobor.
2016 ska det införas en gemensam begravningsavgift i landet. Enligt Lennart Lauenstein kommer den att bli något högre än vad invånarna i Lerums kommun betalar idag.
info@flodanyheter.se
Fotnot:
Det här ingår för alla oavsett tillhörighet:
Lokal för visning och förvaring av den avlidne fram till begravning.
Transport från bisättningslokal till dess att gravsättning skett.
Gravsättning, vilket innebär gravöppning, återfyllnad och iordningställande efter gravöppning.
Ceremonilokal om man väljer någon som kyrkan erbjuder.
Gravplats eller motsvarande på allmän begravningsplats under 25 år.
Kremering




