/

Tinna och Lia sprider Cultural planning

Lia Ghilardi

Cultural planning är en metod för samhällsutveckling, där man utgår från platsens själ och kulturella resurser för att skapa en utveckling ihop med boende och verksamma på platsen.
Metoden har använts i Floda och i november förra året anordnades en workshop i Gråbo på temat Cultural planning. Ansvariga för workshopen var Lia Ghilardi och Tinna Harling. Lia arbetar världen om och har i Sverige bland annat följt processer i Skövde, Grästorp och Växjö. Tinna Harling, processledare/planarkitekt på Tjörn, där metoden tillämpas i både projekt, handlingsplaner och planarbete.
Tinna Harling

Metoden innebär först och främst att värdera vad som är väsentligt och utmärkande för en plats eller en grupp av människor på en plats. Lokala arv, traditioner, kulturinstitutioner, byggd miljö, historia, hantverk är alla exempel på vad som utgör den unika strukturen på en plats. Metoden går ut på att hitta kreativa och innovativa lösningar på lokala utmaningar och bygga på vad som redan finns.
Lia och Tinna vill sprida arbetsmetoden och bjuder nu intresserade till en kurs i Skärhamn den 22 till 23 maj.
Kurs2017maj_utskrift

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.

Tidigare Historien

Påskträdet polisbevakas!

Järnväg
Nästa Berättelse

Vind i seglen för Järnvägsföreningen

Senaste artiklarna

Ohälsotalet lågt i Lerums kommun

Lerums kommun hade ett ohälsotal på 19,1 dagar per försäkrad år 2025. Det kan jämföras med 26,3 dagar för riket och 28,4 dagar för Västra Götalands län. Lerum ligger alltså tydligt lägre än både riks- och länsnivån. Utvecklingen i Lerum 2014–2025 År Ohälsotal 2014 25,2 2015 26,2 2016 26,8