//

Sportlovsfinal i Solkatten

Johanna och Linda pustar ut efter ansiktsmålningen.
Fullt på terrassen hos Limone.

Lördagens sportlovsfinal i Solkatten lockade många lerumsbor. Johanna Hartman, eventansvarig i Solkatten, lockade barnen med ansiktsmålning och ponnyridning. De vuxna kunde delta i semleätartävling och de som inte blev mätta på semlor kunde få en bit mat på något av matställena runt torget. Vinnaren i semleätartävlingen lyckades stoppa i sig 6 semlor på 5 minuter.
Inne i Solkatten var handeln i full gång. I Akademibokhandeln var reaböckerna övertäckta inför tisdagens start av den stora bokrean.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.

Tidigare Historien

Skönhets- och kroppsvård vid Lilla torget i Lerum

Nästa Berättelse

Bokfest, semlefest och härlig sol

Senaste artiklarna

Ohälsotalet lågt i Lerums kommun

Lerums kommun hade ett ohälsotal på 19,1 dagar per försäkrad år 2025. Det kan jämföras med 26,3 dagar för riket och 28,4 dagar för Västra Götalands län. Lerum ligger alltså tydligt lägre än både riks- och länsnivån. Utvecklingen i Lerum 2014–2025 År Ohälsotal 2014 25,2 2015 26,2 2016 26,8