////

Politikerna: ”Livsrum hade spelat ut sin roll”

VÄXTRUM Tanken var Växtrum skulle genomförts redan förra året, men så blev det inte – i brist på pengar.
Växtrum bygger nämligen på ekonomiskt stöd från näringslivet. Nu finns en huvudsponsor och flera samarbetspartners, som tillsammans bidrar med 905 000 kronor, medan kommunen satsar 230 000.
Möttes av kritik
När kommunen förklarade att man skulle ersätta Livsrum med Växtrum, möttes förslaget med en hel del kritik. Mest kritiska var företrädare för föreningslivet i de andra kommundelarna, som ville slå vakt om Livsrum som var så etablerat.
Politikerna stod på sig, men kom med en kompromiss där de också gick in och ekonomiskt stödde lokala arrangemang genom den nystartade föreningen Hela Lerum och Lerums Gästabud.
– Livsrum hade spelat ut sin roll. Det var en folkhälsosatsning, men vi kunde inte se hur folkhälsan faktiskt förbättrades av arrangemanget, säger Henrik Ripa (M), dåvarande kommunstyrelsens ordförande.
Han får medhåll av nuvarande ordförande i kommunstyrelsen Dennis Jeryd (S):

Dennis Jeryd. Foto: Helene Bergman
Dennis Jeryd. Foto: Helene Bergman

– Ja, vi kände att Livsrum lite hade spelat ut sin roll och inte längre fick det intresse som det haft tidigare år. Det är ju inte något ovanligt utan fullt naturligt. Tanken med Växtrum var då att starta upp något nytt.
– Jag erkänner att jag var skeptisk till idéen från början, men när vi nu snart kan se resultatet så känner jag mig väldigt glad och stolt över evenemanget.
Främja folkhälsan
Miljöpartiets Rutger Fridholm är inne på samma linje.
– Livsrum skulle handla om folkhälsa, men ärligt talat så blev det väl inte så väldigt mycket av det.
Ambitionen med Växtrum är att det ska vara ett starkt inslag av folkhälsa nu också menar Rutger Fridholm.
– Promenaderna längs Säveån är en del av detta, växtplatserna och engagemanget i odlande är också folkhälsobefrämjande. Min förhoppning är att Växtrum skall bidra till folkhälsa men också göra Lerum mera känt, säger han.
Hållbart evenemang
Dennis Jeryd ser Växtrum som ett sätt att visualisera, inspirera och bjuda in invånare, besökare och näringsidkare i arbetet med att skapa ett socialt, ekologiskt och ekonomiskt hållbart samhälle.
–Vi vill också skapa något som kunde sätta Lerum lite mer på kartan och det är ingen hemlighet att vi har sneglat på Lights in Alingsås.
Själv är han mest nöjd med det stora engagemang från dem som varit med och byggt växtplatserna.
– Men också med arbetet att hitta sponsorer. Det gick över min förväntan. Utan båda dessa delar hade vi inte kunnat genomför Växtrum.
Det är Dennis Jeryd som ska inviga arrangemanget nu på lördag på Aludden. Han planerar att delta i de olika aktiviteterna på invigningsdagen.
– Mest ser jag nog fram emot att få åka Paddan på Säveån. Det tycker jag ska bli både roligt och spännande.
TEXT: CHRISTINA LUNDIN
info@flodanyheter.se

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.

Standard miniatyr
Tidigare Historien

Galen idé ska göra Lerum känt

Standard miniatyr
Nästa Berättelse

Bäver räddad i Säveån

Senaste artiklarna

Julen på gång

Nu är det julmarknadernas tid. Centrtumföreningarna i Floda, Gråbo och Lerum arrangerar