
Garveriet fick i morse påhälsning av en eller flera tjuvar. Flera rum genomsöktes brutalt och allt hade slängts på golvet. Värst var det för Radio pE20. Alla lådor var tömda och alla sladdar i studion utdragna med följd att sändningen bröts.

På grund sändningsavbrottet vet vi att tjuvarna var i studion kl 09.15 på lördagsmorgonen. Som tur var skrämdes tjuvarna av att garverieägaren kom. Tack vare det fick de inte med sig särskilt mycket från Radio pE20:s lokaler.
Samtliga övervakningskameror demolerades, men sannolikt finns förövarna att finna i en av datorerna.
Det var inte bara Radio pE20 som drabbades, utan ytterligare två lokaler hemsöktes.
Polisen var snabbt på plats och säkrade spår efter gärningsmännen, som strax efter halv tio lämnade Garveriet i en grå BMW av äldre modell.
Genom en fantastisk insats av programledare och tekniker var sändningarna igång efter bara tre timmar.





