///

Floda i förändring

Floda med sina nära 10 000 invånare är statt i förändring. Mycket tack vare de två privata fastighetsägarna Christer Harling och Jonas Brandström.
I det nyligen utkomna numret av tidskriften Plan skriver Joakim Forsemalm, etnolog och verksam vid Radar arkitektur & planering, Göteborg, om hur utvecklingen av Floda präglas av nytt tänkande och nya relationer. Mycket av förändringsarbetet knyter också an till gamla Skallsjö kommun, där samhällena Norsesund, Tollered och Nääs slott och fabriker ingick. Ursprungskraften var rörelsen och kraften i Sävelången och Säveåns vatten.
Där fanns också entreprenörskapet kring textilindustrin och skogsbruket.
”Det som händer i dag i Floda kopplar mycket an till dess historia. Igen är det lokalt entreprenörskap som utgör kraften för förändring och igen är det vatten och natur som lyfts fram som viktiga värden”, skriver Joakim Forsemalm.
För att kunna genomföra förändringen används internationellt erkända metoder såsom Cultural Planning, BID, Business Improvement District och Blue Economy.
Läs mer: Floda – utveckling genom samverkan, publicerad i tidskriften i PLAN nr 1, 2015
TEXT: HELENE BERGMAN
helene.bergman@flodanyheter.se
 
 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.

Standard miniatyr
Tidigare Historien

Ezras Däck & Bilservice

Lennart Lauenstein
Nästa Berättelse

Lauenstein: Grattis Alingsås!

Senaste artiklarna

Ohälsotalet lågt i Lerums kommun

Lerums kommun hade ett ohälsotal på 19,1 dagar per försäkrad år 2025. Det kan jämföras med 26,3 dagar för riket och 28,4 dagar för Västra Götalands län. Lerum ligger alltså tydligt lägre än både riks- och länsnivån. Utvecklingen i Lerum 2014–2025 År Ohälsotal 2014 25,2 2015 26,2 2016 26,8