S, MP, C och FP:s gemensamma budget klubbades igår igenom på årets sista fullmäktigesammanträde.
Förslaget med bland annat utökade satsningar på skola och förskola, föreningsliv och anhörigstöd men utan skattehöjningar inför nästa år, mötte inga större protester. Budgeten antogs med några tillägg efter votering med resultatet 38 röster mot 13.
För Floda är det framförallt satsningarna på förskola och skola som kommer orten till del, samt den bättre trafiklösning kring E20-motet som finns med i beräkningarna.
Vallöftet att stötta en ny hall i Floda, som Floda Novas vd Roland Bengtsson kuppade fram under valdebatten på Garveriet i höstas, har politikerna minsann inte glömt. Men medan M i sin nedröstade budget föreslog att kommunen skulle gå i borgen för bygget, menar majoriteten att dealen var en annan: Floda Nova skulle bygga hallen och kommunen stötta genom att hyra in sig i de färdiga lokalerna.
Oppositionens skuggbudget innehöll även den extra satsningar på skolan, exempelvis mer pengar till att hjälpa de elever som inte når målen, och ett speciellt stöd riktat till flickor inom idrotts- och föreningslivet. Moderaterna föreslog också en ny F-9-skola på Aspevallen för att kunna bygga bostäder där Torpskolan idag ligger, och de ville sänka skatten med 10 öre.
HELA BUDGETEN HITTAR DU HÄR SOM PDF UNDER PUNKT 14. BUDGET 2015
TEXT: GITTAN ÖHMAN





