Måndagen den 23 februari höll Moderaterna i Lerum sitt årsmöte och nomineringsstämma, där partiet fastställde sin lista inför kommunfullmäktigevalet 2026. Listan omfattar hela 51 kandidater och kännetecknas av hög kompetens inom en bredd av yrkesområden.
Listan toppas av nuvarande kommunstyrelseordförande Viktor Lundblad, följt av Lisa Fors och Vincent Nordgren.
– Vi går till val med ett starkt lag som tillsammans har kompetens, erfarenhet och engagemang för att fortsätta utveckla Lerum. Tillsammans vill vi göra skillnad för alla som bor och verkar i kommunen, säger Viktor Lundblad.
Under årsmötet antog Moderaterna även sitt valmanifest inför 2026, som består av totalt 221 förslag för att bygga en starkare kommun. Manifestet fokuserar på trygghet och säkerhet, ansvarsfull ekonomi, kvalitet i skola och omsorg, bättre uppväxtvillkor för barn och ungdomar, ett levande förenings- och kulturliv, fler jobb och goda villkor för företagande, social trygghet och förebyggande arbete samt hållbar. samhällsplanering och attraktiva boendemiljöer.
Kandidater till kommunfullmäktige:
- Viktor Lundblad (29), Stenkullen
Viktor Lundblad har som kommunstyrelsen ordförande lett arbetet för ett tryggare, växande och mer företagsvänligt Lerum, med fokus på långsiktig ekonomisk stabilitet och resultatstyrd politik. Under hans ledarskap har kommunen klättrat i rankingar inom bland annat företagande, robusthet och miljö, samtidigt som man sänkt skatten och genomfört flertalet trygghetsskapande åtgärder. - Lisa Fors (46), Lerum
Lisa Fors fokuserar på välfärdens kärna och att säkerställa trygg, värdig och kvalitativ omsorg för äldre och personer i behov av stöd, med. särskilt fokus på att implementera den nya socialtjänstlagen.
Som 1:e vice ordförande i stöd- och omsorgsnämden har hon arbetat aktivit med kommunens förebyggande arbete mot våld i nära relationer, genom samverkan, tidiga insatser och stöd till utsatta. - Vincent Nordgren (31), Floda
Vincent Nordgren bidrar med erfarenhet från akademi, företagande och föreningsliv. Han har ett tydligt fokus på förbättrad folkhälsa genom kostnadseffektiva och långsiktigt hållbara lösningar.
Som ordförande i kultur- och fritidsnämnden har han drivit på för bättre villkor förföreningslivet och ökad tillgång till idrotts- och kulturanläggningar i hela kommunen.
4.Jeanette Andersson
5.Dennis Ramberg
6.Maria Bergstedt
7.Johan Mårtensson
8.Eva Brodén
9.Magnus Lansenfeldt
10.Douglas Thisell
11.Anita Skoglund
12.Christopher Gärdesmed
13.Christopher Henriksson Hjerdt
14.Pia Carlsson
15.Kai Bengtsson
16.Natalie Dahlberg
17.Conny Leinstedt
18.Björn Petrusson
19.Birgitta Rydström
20.Pontus Larsson
21.Christian Sandstedt
22.Lisbeth Lindblad
23.Robert Frisk
24.Michael Bogren
25.Thomas Hallgren
26.Max Zamania
27.Anders Jasph
28.Adam Krus
29.Robert Johansson






