Söndagen den 19 november kl 18, blir det Bach på nytt sätt i Aspenkyrkan. Det är lerumsbon Emil Rinstad på piano, som tillsammans med en annan lerumsbo, Magnus Bergström på kontrabas, presenterar Bach på ett nytt sätt. På trummor har de med sig Ola Winkler.
Emil, som jobbar med kommunikation på Göteborgsoperan, har även varit kyrkomusiker i Östad kyrka under ett år. Där presenterade han Bach vid en konsert i augusti 2022. Östadborna var inte de första som fick lyssna till Emils bachtolkningar. Premiären gick av stapeln i Tämta utanför Borås i början på juli samma år.
Bach är en av tidernas mest hyllade kompositörer. Hans musik har varit en konstant källa till inspiration. Bachs klassiska verk har lockat många jazzmusiker att göra sina tolkningar.
Länkar:
Lokalpressen – Bach jazz i Östads kyrka
JACQUES LOUSSIER ”The best of Play Bach”
Modern Jazz Quartet och The Swingel Singers