///////

Tre förslag på parkleken – eleverna bestämmer

Under vecka 47 får elever på skolorna i Floda rösta fram det förslag på utformningen av aktivitetsparken som de vill ska vinna och genomföras under 2015. Förslagen sitter uppe i skolorna under veckan, och genom distribuerade röstkort kommer eleverna kunna rösta på det förslag de vill ska vinna.
Konsulten Tyréns har tagit fram tre olika förslag med tema skog, trädgård och sjö. Skisserna kan du se här nedan. De finns också uppsatta till allmän beskådan hos Kom In, i fönstret till SEB’s gamla lokaler samt på biblioteket i Floda.
Förslagen tar avstamp i det övergripande, långsiktiga arbetet med cultural planning som pågått i Floda i många år, tillsammans med resultaten av de två medborgardialogerna som genomförts under 2014.
Kommunstyrelsen beslutade, i och med antagandet av masterplanen för Floda Centrum, att en aktivitetspark ska integreras i arbetet med centrumutvecklingen. Målsättningen är att skapa en plats som är attraktiv för alla åldersgrupper och för människor med olika livssituation. Aktivitetsparken ska vara något för alla.

Tema sjö. Förslag på utformning av aktivitetsparken i Floda.
Tema sjö. Bild: Tyréns

Tema trädgård. Förslag på utformning av aktivitetsparken i Floda.
Tema trädgård. Bild: Tyréns

Tema trädgård. Förslag på utformning av aktivitetsparken i Floda.
Tema skog. Bild: Tyréns

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.

Huset mellan järnvägen och rondellen ligger intill Stenkullens industriområde.
Tidigare Historien

Bilskrot i vardagsrummet

Standard miniatyr
Nästa Berättelse

Nya kommunalråd på halvtid

Senaste artiklarna

Julen på gång

Nu är det julmarknadernas tid. Centrtumföreningarna i Floda, Gråbo och Lerum arrangerar