Häftiga strapatser i gummibåt på fallen i Säveån kan locka äventyrstörstande turister från när och fjärran till Floda.
– Floda är perfekt för rafting, alltså forsränning, säger Nicholas Lusack, som själv testat och nu undersöker möjligheten till forsränning med premiär i augusti.
Rätt säkerhetsutrustning, hjälmar, båtar och kringservice som allt från bastu, mat och logi till entusiasm och öppna dammar, är vad som behövs. Resten finns i Säveån och den natursköna miljön.
Nicholas Lusack med familj flyttade till Floda 2008. Han hade tidigare kommit i kontakt med forsränning i Sumatra, men det var först inför sin 35 års dag han bestämde fira den med att testa forsen i Säveån. 13 oktober 2012 sattes två båtar i sjön vid Garveriet med sammanlagt sju personer.
– Trots att vi inte hade den optimala utrustningen var vi så upprymda efter färden att vi upprepade det direkt efteråt.
Ett år senare vid nyår kom deras vänner från Belgien och promenaden utmed ån var given.
– När vi tittade på forsen utanför reningsverket, berättade jag om forsränningen och då säger Kris ’’Let’s do it!”
Den tredje januari i år öppnades slussarna och övningen blev lika lyckad som första gången.
– Våra vänner som åker till Provence för rafting var hänförda. Floda är ett perfekt ställe. Det bästa man kan hitta i Sverige söder om Dalsland.
Nicholas med familj ska visserligen lämna orten för boende i Fjärås, men han vill gärna starta en forsränningsaktivitet. Nu först gäller att sy ihop ett koncept och pussla ihop alla bitar. Här handlar det också om att hänsyn till djur och natur, till exempel sätter fåglarnas häckningsperioder stopp för aktiviteten under sommarmånaderna.
Forsränning låter våghalsigt, men vilken kontrast till lugna Floda.
Taggar: