Nära 300 personer kom till Bagges torg för att delta i lördagens politikerutfrågning med Janne Josefsson. Danica och Magnus värmde upp publiken med svenska visor i väntan på att utfrågningen skulle börja.

Den ideella förening Levande Demokrati har under två veckor samlat in frågor från kommuninvånarna för att ge Janne Josefsson ett bra underlag inför politikerutfrågningen. Intresset var stort och över hundra personer hade ställt frågor om det som är kommunpolitikernas ansvarsområden – varav många rörde samma område.
Politikerna fick också ett antal ja- och nejfrågor där de fick svara genom att räcka upp en leksaksspade, röd för nej eller grön för ja. Klara besked blev det på några punkter. Janne Josefsson berättade att när han pratade med göteborgare om Lerum så sa alla Vattenpalatset. På frågan om vilka partier som vill riva Vattenpalatset blev svaret enbart röda spadar. En annan fråga där alla var eniga var behovet av att åtgärda härskogenvägen.
Även publiken fick tillfälle att ställa frågor.
Efter en dryg timme drog Janne Josefsson streck för fler frågor.
Sammanställning inlämnade frågor









