Coronasäker påskhandel på Bagges Torg

Handlarna har flyttat ut på torget för att kunderna ska slippa trängas inne i butikerna. För de som inte vill gå in i butikerna erbjuds swishbetalning och leverans på torget. Alla handlarna erbjuder hemkörning av sina produkter.

Även ponnyridningen är säker. Mamma eller pappa placerar ryttaren i sadeln och hästföraren är hela tiden på minst en meters avstånd.

Säker ponnyridning.

Systrarna Fasth har en särskild påskmeny där påskmaten levereras vid dörren. De har till och med fått en beställning från Australien med uppdrag att leverera till gamla mamma på Lerum Andersvägen.

Systembolaget har vakt som ser till att det inte blir för många i butiken och vid kassorna finns det markeringar så att kunderna skall stå med minst en meters avstånd från varandra. Kassapersonalen har fått plexiglasskydd.

Fiskaffären erbjuder påsksill utomhus.
Leksaker
Även Sällmans kläder erbjuder utomhusbutik.
Swisha och få levererat utanför butiken.
Påskträdet reses under centrumvärdens ledning.
Swedish Taco serverar utomhus.
Kövakt vid Systembolaget
Kövakt vid Systembolaget

 

 

 

 

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.

Tidigare Historien

Parasollen – en förlorad träffpunkt

Nästa Berättelse

Insändare: PARASOLLEN  -  EN GÅNG GRÅBOS HJÄRTA

Senaste artiklarna

Ohälsotalet lågt i Lerums kommun

Lerums kommun hade ett ohälsotal på 19,1 dagar per försäkrad år 2025. Det kan jämföras med 26,3 dagar för riket och 28,4 dagar för Västra Götalands län. Lerum ligger alltså tydligt lägre än både riks- och länsnivån. Utvecklingen i Lerum 2014–2025 År Ohälsotal 2014 25,2 2015 26,2 2016 26,8