
TESTPANEL Lerums kommun har som uppdrag att informera och hjälpa invånarna. Men hur lätt är det egentligen att hitta rätt på kommunens hemsida? Testpanelen undersöker saken!
Marcus Wallin, 26 år, vårdbiträde
Uppgift: Vem kontaktar du om du misstänker att någon blir misshandlad i grannhuset?
– Först så gick jag in via mobilen. Började klicka på olika länkar men hittade inte rätt. Mobilversionen ger inte någon känsla av att det är en kommun som står bakom. Sedan testade jag på datorn och då hittade jag fram rätt snabbt. Där tycker jag att det var ett bra och enkelt formulär för att skicka in om sin oro. Hemsidan var lätt men mobilen var allt annan än lätt. Jag skulle gärna se en bättre mobilversion.
Johanna Helgesson, 31 år, förskolelärare
Uppgift: Hitta kontaktuppgifter till din närmsta förskola.
– Jag har ju gjort det här förut, så det var inte svårt. Det jag vet att jag har haft problem med förut är att telefonnumret inte är med i rullisten bland resten av informationen utan jag måste trycka på en telefon-symbol. Det tog ett tag innan jag listade ut det. Så det kan vara lite krångligt.
Uppgift: Ta reda på vilka planerade byggprojekt som finns i ditt närområde.
– Jag hittade Herrgårdsbacken i Floda, där ska det byggas. Jag tycker sidan relativt bra men det ligger uppe mycket gamla grejer också.
Tobias Valinder, 16 år, studerande
Uppgift: När börjar skolan igen efter sommarlovet?
– Om vi börjar den 18 augusti så var det ganska enkelt. Jag gick in på meny, valde utbildning och sedan gymnasium. Där var den första kategorin skolstart och så fanns de en länk där du fick välja vilket läsår. Där visade de alla lediga dagar och när skolan började igen.
Louise Karstorp, 28 år, marknadsassistent
Uppgift: Var finns det tomter som du kan bygga hus på?
– Det gick bra att hitta men det var egentligen ännu smidigare att hitta samma tomter på hussajter i stället. Och där är det färre klick för att nå samma resultat.
Vill utveckla e-tjänster
Åsa Thulin är informatör vid Lerums kommun. Hon berättar att kommunen arbetar för en hög tillgänglighet och följer de riktlinjer som finns i arbetet med en tillgänglig webb.
– Vi har också en så kallad responsiv webbplats, det vill säga att den anpassar sig efter besökarens plattform, alltså dator, läsplatta eller mobil. Vi har inte en speciell mobilversion, men en särskild meny för mobilnavigering.
Men teknikens snabba utveckling kan göra att sajten inte alltid fungerar lika bra i alla webbläsare, eller i äldre versioner av webbläsare tillägger hon.
– Äldre webbläsare kan påverka funktionaliteten.
Åsa Thulin är också medveten om att det finns en del gammalt på Lerum.se.
– Vi strävar efter att hela tiden ha aktuell information på webben och arbetar ständigt med att uppdatera. Men med över 20 000 sidor, så mäktar vi inte alltid med i den takt vi skulle önska.
Satsar på teknikutveckling
I majoritetens nyligen igenomklubbade budget avsätts fyra miljoner till tekniksatsningar. Teknikutveckling är ett måste menar kommunstyrelsens ordförande Dennis Jeryd (S).
– Vi måste satsa så vi ligger i framkant också här och bli en kommun som har öppet 7/24 med hjälp av e-tjänster. Vi vet att allt fler idag vill interagera med kommunen på ett annat sätt, kommenterade han budgetförslaget.
Kommunens informatör håller med:
– Vi behöver utveckla e-tjänster så att besökare på webbplatsen kan göra sina ärenden när de vill, oavsett tid på dygnet, säger Åsa Thulin.





