Novahallens hemsida ligger nere sedan förra veckan. Webbhotellet har startat ett ärende för att få klarhet i vad som hänt.

Sidan har utsatts för en s.k. överbelastningsattack. Någon skickar (eller har skickat) en stor mängd trafik som tvingatrsidan att ligga nere. Trafiken liknar en så kallad DDOS-attack, men det går inte i nuläget avgöra med säkerhet om detta är avsiktligt riktat mot Novahallens hemsida eller inte.
Novahallen har fått ut IP-adressen som ligger bakom attacken, men den är just nu en del av Googles cloudtjänster. Det är i dagsläget inte känt vem som står bakom IP-adressen.
På uppmaning av polisen har Novahallen upprättat en Polisanmälan. En överbelastningsattack är en brottslig handling. Det är brott som kallas dataintrång. Det kan ge böter eller fängelse i högst två år. Grovt dataintrång ger fängelse i lägst sex månader och högst sex år.
Vad händer nu?
Webbhotellet arbetar med att snarast få igång hemsidan och polisen har inlett ett ärende.





