//

Lerums första smarta papperkorg

Lerums första smarta solcellsdrivna papperskorg, införskaffad av Lerums centrumförening, är nu på plats på Bagges torg. Den smarta papperskorgen ger ökad kapacitet och analyserar fyllnadsnivå i respektive papperskorg.

Smart papperskorg

De smarta funktionerna drivs av lagrad solenergi för drift året runt och har unikt patenterat skydd för strömförbrukning kallad SolarMAX.
Ansvariga blir meddelade efter önskad insamlingsfrekvens via e-post, webbläsare eller smartphone applikation.
Den smarta papperskorgen begränsar obehöriga och skadedjur från att nå innehållet och minimerar att skräp hamnar utanför på marken eller i vattnet. Med inbyggd komprimator, driven av solenergi kan papperskorgen ge plats åt 570L okomprimerat skräp på samma storlek som ett 120L kärl.

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.

Tidigare Historien

Rån i centrala Lerum

Nästa Berättelse

Firande på Hedegården

Senaste artiklarna

Lämnar Solkatten

Joakim Engdahl meddelar på Facebook och i brev till Solkattens hyresgäster att