Det har med rätta klagats på att inga kvinnor fått komma till tals i föreläsningsserien Levande Demokrati. När det till slut kom två kvinnor på podiet lockade det så gott som fullt hus.

Ann-Sofie Hermansson och Sofie Löwenmark berättade fängslande om förtalsrättegången där Ann-Sofie var anklagad för grovt förtal. Kvällen fortsatte, under Jan Jörnmarks ledning, som ett samtal om demokrati och yttrandefrihet. Ann-Sofie hyllade det svenska rättssystemet som garanterar yttrandefriheten. Det ska vara tillåtet att framföra sina åsikter. Rasmus Paludan ska få bränna koraner även om det är provokativt och det är helt oacceptabelt att motdemonstranter skall attackera blåljuspersonal.
Om ni vill läsa mer om rättegången så finns den återgiven i boken ”Den politiska rättegången – Kampen om yttrandefriheten”. Boken är skriven av Helene Bergman, journalist och medarbetare på Lerums Nyheter.
