Det blev många syrliga, men också positiva, kommentarer på Facebook om Solkattens miljonte besökare:
Som av en händelse. Pinsamt.
Vilken slump att en känd influencer som inte ens bor här blir miljonte besökaren.
Rolig överraskning oavsett vem som vinner. Grattis till henne.
Oj varför kan vi inte glädjas åt någonting längre? Är ni så bittra?
Grattis kul att bli överraskad någon gång.
Pinsamt av Solkatten.
Även Lerums Tidning uppmärksammade det hela: Solkatten anklagas för PR-kupp när Julia Franzén och Bingo Rimér blev miljonkunder
Det blev lite fel i artikeln. Det var bara Julia som var den miljonte besökaren. Hon fick gå ut och hämta Bingo för att berätta om vad som hänt. Det var för övrigt LT:s fotograf Hugo Göthberg, som informerade oss andra okunniga om att det var en känd influencer vi hade framför oss.
Besökarantalet i Solkatten har stigit för varje år sedan Stora Lundby Fastighetsutveckling AB tog över 2018. Förra året kom den miljonte besökaren inte förrän den 14 september – i år redan den 11 augusti.
Här är firandet än en gång.
Text: Lennart Lauenstein